ЩО ТАКЕ ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО І ЯК ЙОГО ДОВЕСТИ

Дата: 29.12.2021 10:11

Як розпізнати психологічне насилля?

Психологічне насилля — це маніпуляції, словесні образи, приниження та шантаж. Кривдник чинить насилля зумисне, аби викликати в людини емоційну реакцію та завдати шкоди. Ознаки психологічного насилля:

• Контроль. Кривдник прагне керувати життям іншої людини. Він хоче впливати на вибір роботи, друзів чи навіть одягу.
  • Знецінення. Це приниження, нецензурна лайка та словесні образи.  Таким чином кривдник прагне завдати емоційного болю іншій людині.
  • Ігнорування. Кривдник ігнорує потреби людини та вдає, що її не існує. Це один із методів покарання.
  • Ізоляція. Кривдник забороняє спілкуватись з іншими людьми, ходити на роботу або навчання.
  • Переслідування. Кривдник стежить за постраждалою в реальному житті та соцмережах. Погрожує та шантажує, аби отримати бажане.

В психологічному насиллі кривдник намагається встановити контроль над життям іншої людини та самоствердитись завдяки цьому. Особливо поширене психологічне насилля – в сім’ї.

Донедавна фрази на кшталт «я знаю, як тобі краще!» та «ти мені винна, бо ми тебе виховали» сприймались як частина виховання. Проте ці словесні маніпуляції належать до психологічного насилля.

Куди звернутись по допомогу?

Про психологічне насилля не можна мовчати. Міністерство охорони здоров’я України зазначає, що тривале психологічне насилля приводить до психологічних розладів, безсоння та панічних атак.  Перш за все, звертатись потрібно до поліції за номером 102. Правоохоронці приїжджають на місце виклику, зупиняють насилля та допомагають написати заяву на кривдника.

Консультації, підтримку чи допомогу можна отримати також на лініях:

• 15-47

Гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства. Одна з її функцій — це психологічна допомога жертвам насилля. Лінія абсолютно безкоштовна та працює цілодобово.

• 0 800 500 335 або 116 123 (з мобільного)

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації. Консультанти надають психологічну підтримку та план дій, як припинити насильство.

Якщо ви не можете розмовляти, то допомогу можна отримати в текстовому форматі:

• Психологічні консультації для підлітків Teenergizer

Можна отримати консультації про ознаки та причини психологічного насилля. Окрім того,  психологи надають підтримку підліткам у кризових ситуаціях. Це анонімно та безкоштовно.

• 0 800 500 225 або 116 111 (з мобільного)

Національна гаряча лінія для дітей та молоді. Оператори кол-центру надають психологічну допомогу. Також є можливість отримати поради від юристів чи соціальних працівників. Лінія працює щодня з 9:00 до 21:00.

Написати можна в:

Як довести психологічне насилля в суді?

1. Записуйте усі розмови з кривдником. Потрібно це робити, щоб усі погрози та маніпуляції були зафіксовані.
  2. Залучіть свідків. Це можуть бути люди, які бачили прояви насильства або ваші близькі.
  3. Збирайте всі можливі докази. Це фотографії, скріншоти, відеоматеріали.
  4. Заручіться підтримкою друзів чи сім’ї.

Чи є закон про психологічне насилля?

Ні. Проте є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Відповідно, за психологічне насилля передбачено штраф, громадські роботи або арешт на декілька днів.

Психологічне насилля не потрібно сприймати як належне. Це не просто сварки, виховання чи суперечки. Життя людини ніхто не має права знецінювати чи контролювати.