П’ять проєктів, які допоможуть розібратися в темі домашнього насильства

Дата: 07.09.2021 16:05
Кількість переглядів: 475

«Все не для дому»

В кінці 2020 року Amnesty International разом із Бюро соціальних комунікацій «До речі» презентували спеціальний проєкт «Все не для дому». Він відображає типові сценарії домашнього насильства. Проєкт створили в межах міжнародної акції «16 днів проти гендерно зумовленого насильства», щоб мотивувати державу, суспільство й медіа не ігнорувати проблеми домашнього насильства.

Це сайт у вигляді онлайн-магазину. Тут люди можуть «придбати» речі, що символізують ситуації насильства. Так, наприклад, можна «придбати» вазу для квітів «Зате він мені квіти дарує» або постільну білизну «Любиш — значить не відмовиш».

Проєкт пояснює, як розпізнати насильство, розповідає, яким воно буває, та висвітлює статистику насильства в Україні. Крім цього, в «магазині» є короткі та зрозумілі схеми, як слід діяти, якщо ви стали жертвою чи свідком, та як має чинити поліція з постраждалими. Розробники магазину пропонують розміщувати такі постери-алгоритми в публічних місцях, а у шапці сайта є посилання на книжку «Не приватна справа. Домашнє та сексуальне насильство щодо жінок на сході України».

 

«Дім (не)безпеки»

«Дім (не)безпеки» — проєкт із протидії домашньому насильству, розроблений студією онлайн-освіти EdEra за підтримки Координатора проєктів Організації безпеки та співробітництва в Європі. Він вчить помічати насильство, розрізняти його види, розуміти причини та наслідки, а також розповідає, як звичайним людям допомагати тим, хто потрапив у пастку домашнього насильства.

У центрі проєкту — безкоштовний курс, що складається з трьох блоків по чотири лекції в кожному. В ньому розглядається цикл насильства, причини та наслідки, алгоритм допомоги постраждалим, механізм покарання кривдника й особливості спілкування з постраждалим. На сайті є тест, який допомагає виявити ознаки насильства та відрізнити агресію від конфлікту. Охочі можуть поділитися своїми історіями, які будуть анонімно опубліковані на сайті та використані в майбутньому в межах освітньо-просвітницьких кампаній із протидії домашньому насильству.

«Річ у тім»

«Річ у тім» — виставка, яку презентували на Михайлівській площі у Києві з 25 листопада до 10 грудня 2020 року. Постери з її експонатами розіслали всіма регіонами України. Сьогодні її можна подивитися в онлайн-форматі: там представлено 16 невеликих предметів, які фігурували в ситуаціях, пов’язаних із домашнім насильством. Ножиці, гаманець, іграшковий ведмедик, шкільний щоденник, фен. Мета проєкту — показати, що знаряддям домашнього насильства може стати що завгодно.

За кожним експонатом є коротка історія, з якою можна ознайомитися в аудіоформаті. Завдяки такому підходу розробники виставки підкреслити буденність і повсякденність насильства, показали його банальність. На сайті проєкту є «Мій план безпеки» для людей, що є жертвами насилля. У ньому пропонується декілька варіантів розвитку подій залежно від ситуації: підготовчий, критичний та посткритичний етапи, а також план поведінки, якщо в сім’ї є діти.

«Мені здається»

«Мені здається» — анонімний онлайн-щоденник, створений Інститутом когнітивного моделювання та «Фондом “Маша”» за підтримки Товариства Червоного Хреста України.

Головна мета проєкту — дати людям змогу розповісти про ситуації насильства в їхньому житті. Це може стати першим кроком до усвідомлення проблеми, а пізніше до її розв’язання.

Історії на сайті розподілені на чотири категорії: фізичне, сексуальне, психологічне й економічне насильство. Якщо читач готовий говорити про насилля публічно, він може залишити свою електронну адресу у формі для реєстрації, зробивши мітку «Готов(а) говорити». Будь-яку історію можна поширити в соціальних мережах, висловити підтримку, поділитися думкою.

«Нові шрами»

«Нові шрами» — спільний проєкт Дикого Театру та ООН в Україні. Насамперед це театральна постанова, режисеркою якої є Наташа Сиваненко, а головні ролі виконували Марина Сердешнюк, Ганна Кузіна, Анна Абрамьонок, Анна Сердюк та Римма Зюбіна.

На сайті проєкту є інтерактивна гра, що складається з трьох історій. Кожен глядач і глядачка обирають розвиток сюжету та дії головних героїнь. Це не просто допомагає людині створювати свою виставу, це змушує замислитися, як би кожен чинив у подібній ситуації.

Театральний проєкт «Нові шрами» — це реальні історії жінок та дівчат, які зазнали насильства. Для його створення зібрали близько 50 історій з різних куточків України, опитавши жінок у притулках для постраждалих. Автори проєкту пишуть: «Деякі люди і ситуації, що трапляються з нами, залишають за собою шрами. Видимі чи ні, але досить болісні. Комусь допомагають рубцювальні бальзами, комусь — час і психоаналітики, а хтось відчуває фантомний біль крізь роки».

У випадку домашнього насильства по допомогу можна звернутися за такими номерами телефонів:

102 — номер екстреного виклику поліції;

15-47 — урядова гаряча лінія з протидії домашньому насильству;

0-800-500-33-53 (зі стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) — безкоштовна національна гаряча лінія протидії домашньому насильству;

044-254-75-88 — управління дотримання прав людини Національної поліції;

@police_helpbot — телеграм-чатбот Міністерства внутрішніх справ із протидії домашньому насильству;

0-800-213-103 — єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги, або електронна адреса info@legalaid.gov.ua.

Фото без опису


« повернутися до розділу «Запобігання та протидія домашньому насильству»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь